Prace remontowe, prace konserwatorskie
Krzyż powstańczy
Kamienny krzyż na mogile powstańców styczniowych, którzy zginęli za ojczyznę w 1863 roku, został gruntownie odnowiony i wyremontowany. Pomnik znajduje się na Cmentarzu Parafialnym w Opatowie.
Żmudna praca kamieniarza
- Konserwacja pomnika polegała na usuwaniu wielokrotnie naniesionych przez lata powłok różnorakich farb – mówi Piotr Kot z Pracowni Kamieniarstwo Artystyczno-Budowlane Kotart z Rzuchowa, która wykonywała wszystkie prace. - Warstwa po warstwie pozbywano się ich przy użyciu środków chemicznych do tego przeznaczonych.
Dzięki tym zabiegom odkryto oryginalną fakturę i napisy na pomniku, uzupełniono ubytki i obiekt poddano hydrofobizacji.
Piotr Kot dodaje, że usunięcie wtórnych nawarstwień farby zajęło najwięcej pracy. Trzeba było bowiem zachować pierwotną fakturę. - Ręcznie pozbywaliśmy się farby – wyjaśnia. – Każdą warstwę należało usunąć innymi narzędziami, nożykiem, dłutem.
Jeszcze trudniejsza była renowacja krzyża pochodzącego z przełomu XIX i XX wieku, który wykonany został z szarego piaskowca. Z przodu pomnika miał inna fakturę niż z tyłu. To wymagało zróżnicowanego podejścia.
Postument pomnika został wykonany z jeszcze innego piaskowca, bardziej żółtego, który na dodatek został wzmocniony betonem. Artyści kamieniarze starali się, by zachować pierwotną formę. Szary piaskowiec, trzeba podkreślić, ma przecież swoją mocną wymowę.
Renowacja odbywała się od kwietnia do czerwca 2024 roku. Obiekt stanowi miejsce pamięci narodowej.
Tablica z dołu pomnika
Karta ewidencyjna pomnika zaświadcza, że w tym miejscu zostało pochowanych 49 powstańców, w tym 46 bezimiennych szeregowców i 3 oficerów wymienionych z imienia, nazwiska i stopnia.
Odnowiona tablica znajdująca się na dole pomnika upamiętnia powstańców. Wymienia przy tym nazwiska oficerów: kapitan Bela Batory - Węgier, porucznik Władysław Rejman oraz porucznik Władysław Chruściński.
Mogiła obłożona jest cegłą klinkierową, w środku znajduje się kamienny krzyż na betonowym cokole.
Podziękowanie od konserwatora
Niedawno gmina Opatów za troskę o obiekty zabytkowe i sakralne otrzymała podziękowanie od Delegatura Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Sandomierzu, podpisane przez kierownika Leszka Polanowskiego.
-– Prace przeprowadzamy z dużym zaangażowaniem - mówi zastępca burmistrza Marcin Słapek. – Zawsze wykonujemy je po akceptacji konserwatora. Jest u nas duży szacunek wobec przeszłości.
W ostatnich latach na terenie gminy zostało odnowionych i wyremontowanych kilkanaście różnych obiektów.