Nowy budynek biblioteki
Kolejny krok w nowe czasy
W poniedziałek, 25 listopada, przy ulicy Kopernika 28, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej numer 2, uroczyście otwarty został nowy budynek Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej imienia Stanisława Czernika w Opatowie. Symboliczną wstęgę do nowego obiektu przecięli: poseł Krzysztof Lipiec, burmistrz Grzegorz Gajewski, dyrektor Karolina Masternak.
- Na ten dzień czekały pokolenia, czytelników, emerytowanych dyrektorów, bibliotekarzy i wszystkich byłych pracowników, którzy pracowali w bibliotece – powiedziała dyrektor Karolina Masternak podczas rozpoczęcia uroczystości. – Aż nadszedł 2024 rok i dzięki władzom miasta powstał tak piękny obiekt. Nowy budynek, nowa dyrektor, nowa jakość. Nie zapominamy o naszych poprzednikach, dzięki którym mamy tak liczne grono czytelników. Czas przeprowadzki był dla nas dużym wyzwaniem. Ten dzień jest początkiem nowego rozdziału nowej książki, która właśnie zaczynamy pisać.
- Uczyniliśmy kolejny krok w nowe czasy naszej prastarej małej ojczyzny – podkreślił burmistrz Grzegorz Gajewski. - Czekały na ten dzień pokolenia, bo zawsze biblioteka była nie na swoim, najpierw w budynku przy ulicy Leszka Czarnego, potem przeniesiona do domu kultury. Dzisiaj po wielu latach otwieramy nowy obiekt, który powstał dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu.
Grzegorz Gajewski podziękował posłowi Krzysztofowi Lipcowi, dzięki któremu Opatów pozyskał duże środki na remonty obiektów kulturalnych, 9,7 mln zł, z tego 4,4 mln na budynek biblioteki. Staszowska firma GMC z prezesem Dariuszem Gozdkiem świetnie się sprawdziła jako wykonawca. - Teraz opatowska biblioteka nie musi się martwić, że zamiera – burmistrz nie ukrywał wzruszenia. - Plany napawają mnie spokojem. To miejsce będzie żyło. Warunki do tego mamy godne.
Poseł Krzysztof Lipiec wyraził zadowolenie, że burmistrz postawił na oświatę, kulturę. Ta inwestycja jest ważna, bo dotyczy kształtowania naszej polskiej tożsamości. - Gratuluję miastu Opatów – podkreślił poseł. - To nie jest jedyna inwestycja z Polskie Ładu.
Przewodnicząca Rady Powiatu Opatowskiego, Bożena Kornacka postulowała, że należy zrobić wszystko, by wśród młodych ludzi wzbudzić zainteresowanie książką. Były dyrektor biblioteki Waldemar Węglewicz podkreślił, że po 100 latach tułactwa biblioteka znalazła swoja siedzibę. W 1922 r. wybitny pisarz historyczny, uczeń miejscowego gimnazjum Paweł Jasienica, pisał, że już wtedy chodził do biblioteki. - Biblioteka jest instytucją kultury, która świetnie wpisuje się w nasze miasto i ma specjalnie swoje miejsce – mówił starosta Tomasz Staniek. - Bardzo mi się podoba jej położenie między osiedlem, blisko szkoły. Nasze miasto kwitnie, nasze miasto się rozwija. Rozbudowujemy naszą małą ojczyznę, ku lepszej Polsce.
Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publiczne w Kielcach, Agnieszka Kuś życzyła zwiększenia liczby czytelników i wielu wydarzeń kulturalnych. Poprzednia dyrektor biblioteki Danuta Szypulska nie ukrywała, że dla niej to wyjątkowa chwila. Biblioteka przez wiele lat szukała swego miejsca i wreszcie ma teraz świetny obiekt dzięki lokalnym władzom.
– Jestem z wykształcenia bibliotekarzem- przypomniał ksiądz prałat Michał Spociński, który poświęcił nowy budynek. - Mój czas w Opatowie powoli dobiega końca. Chcę przekazać swój księgozbiór dla biblioteki, około 300-400 tomów z teologii, literatury pięknej, filozofii. Niech to będzie miejsce zgłębiania mądrości bożej, by wzajemnie sobie służyć, żyć po polsku.
W uroczystościach uczestniczyła wicestarosta Małgorzata Jalowska, przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Szczepańska, dyrektorzy szkół, przedszkoli, przedstawiciele jednostek samorządowych.
Budynek ma około 400 metrów kwadratowych powierzchni, został wyposażony w fotowoltaikę. Wewnątrz jest czytelnia, pracownia internetowa oraz sala przeznaczona na organizację wydarzeń kulturalnych. Teren wokół budynku został zagospodarowany, powstały nowe miejsca parkingowe, chodniki, zwraca uwagę mała infrastruktura.
Przeprowadzka do nowego obiektu była dużym wyzwaniem dla pracowników, gdyż biblioteka liczy około 30 tys. woluminów. Bardzo dużo czasu zajęło skręcanie regałów, pomogli stażyści Urzędu Miasta i Gminy. - Układanie księgozbioru przebiegło szybko, bez zakłóceń – wyjaśnia dyrektor biblioteki Karolina Masternak.
Wchodzimy do biblioteki i od razu widzimy dużą przestrzeń. – Zagospodarowaliśmy wiatrołap, znajduje się w nim tablica multimedialna – pokazuje dyrektorka. - Po lewej stronie uwidoczniliśmy zabytkowe książki, zabytkowe zbiory, a naprzeciwko książki Stanisława Czernika. Wyeksponowaliśmy też duży portret naszego patrona.
W bibliotece są dwie lady, dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. W nowej przestrzeni jest miejsce na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmowy o książkach, czyli to, czego brakowało w poprzednim obiekcie. Są pomieszczenia biurowe, gabinet dyrektorki i gabinet księgowej, pomieszczenia techniczne, gdzie znajdują się środki czystości.
- Chcemy wprowadzić nową jakość - zapewnia dyrektor Karolina Bańka- Masternak. - Zamierzamy realizować wiele projektów związanych z upowszechnianiem czytelnictwa. Dla nas ważna jest nowoczesność na miarę XXI wieku.