Tablica ludzi Solidarności

Przy ulicy Henryka Sienkiewicza 5          

31 sierpnia, w Dzień Solidarności i Wolności, na ścianie budynku dawnej siedziby Milicji Obywatelskiej przy ulicy Henryka Sienkiewicza 5 odsłonięta została tablica, która upamiętnia Ludzi Solidarności Ziemi Opatowskiej. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy oraz dawni uczestnicy walk o wolną Polskę.

            W symbolicznym miejscu

- To miejsce jest symboliczne, tutaj represje najbardziej dotykały działaczy Solidarności, to właśnie przez te drzwi wchodzili zatrzymywani w czasie stanu wojennego za swoją działalność opozycyjną i niepodległościową – powiedział podczas uroczystości burmistrz Grzegorz Gajewski.

Starosta Tomasz Staniek podkreślił, że w 43. rocznicę porozumień sierpniowych odsłaniana jest tablica poświęcona tym wszystkim, którzy w 1980 roku najpierw podpisali porozumienia sierpniowe, a później w 1981 roku zostali internowani i dawali swoje świadectwo w obronie ojczyzny. Poseł Krzysztof Lipiec w swoim wystąpieniu oddał hołd ludziom Solidarności.  - Mieli poczucie dbałości o własną ojczyznę, zniewoloną przez komunistów i stanęli razem, solidarnie tak, by pod wolny kraj kłaść fundament – mówił. – To dziedzictwo  bardzo mocno procentuje, bo to nie tylko Polska jest wolnym krajem. Solidarność rzuciła światło na zniewolone inne kraje Europy środkowo-wschodniej. Runął mur berliński, a my dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce.

O tym, że Solidarność to nie tylko związki zawodowe w dużych zakładach mówiła doktor Marzena Grosicka z kieleckiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Jeśli chodzi o Ziemię Opatowską, są dwie ważne rzeczy, które rzucają się w oczy badaczom – podkreśliła. - To początek Solidarności w Wólczance i bardzo duża aktywność kobiet. Druga rzecz to dobra łączność i kontakty z Solidarnością rolniczą, która bardzo aktywnie działała na tym terenie.

- Jesteśmy narodem, który wiele przeżył, wiele krwi przelał i powinniśmy o tym pamiętać – mówiła Cecylia Radoń zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród obecnych podczas uroczystości odsłonięcia tablicy byli między innymi: Maria Janeczko, internowana 13 grudnia 1981 roku, Paweł Kosiarski, skazany i więziony za działalność antykomunistyczną, działacze Solidarności, Marek Baradziej, Adam Kwiatek, państwo Jadwiga i Bronisław Kawalcowie, Stanisław Żyła, Janusz Orzechowski.

Wzruszający koncert

O godzinie 18  specjalnie dla ludzi Solidarności zespoły, Chór św. Marcina oraz Opatowskie Diamenty pod dyrekcją Magdaleny Szemraj oraz przy akompaniamencie Tomasza Kucharskiego, wystąpiły w wyjątkowo wzruszającym koncercie pieśni solidarnościowych.

            Burmistrz Grzegorz Gajewski dziękuje wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie uroczystości, w szczególności dyrektor OOK Longinie Ordon wraz z pracownikami OOK, Jarosławowi Czubowi, pocztom sztandarowym, delegacjom, księżom koncelebrującym mszę świętą oraz wszystkim obecnym. Burmistrz dziękuje również Lechowi Pustule za uwiecznienie uroczystości.

Z inicjatywy burmistrza

Tablica przy ulicy H. Sienkiewicza 5 powstała z inicjatywy burmistrz Grzegorza Gajewskiego dzięki wsparciu Oddziału IPN w Krakowie oraz w porozumieniu z Zarządem Regionu NSZZ Solidarność Ziemi Sandomierskiej. Tablica została wykonana z marmuru i ma wymiary: szerokość 80 cm, wysokość 70 cm.

To kolejne upamiętnienie tych wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości i o nią walczyli. Samorząd gminy Opatów obecnej kadencji zaczął od pomnika Świętego Jana Pawła II, potem utworzył Skwer Żołnierzy Wyklętych, poświęcił tablicę Jędrusiów na opatowskim więzieniu.

Fot. Lech Pustuła, ED

 

 

  • 01
  • 02
  • 03
  • 05
  • 06