Posiłek w szkole i w domu

Do budżetu gminy trafi 128 tys. zł z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Pieniądze będą przeznaczone na doposażenie kuchni i stołówki w dwóch szkołach podstawowych.

- Kolejne zewnętrzne pieniądze pozyskane przez nasz samorząd trafią do Gminy Opatów – nie ukrywa zadowolenia burmistrz Grzegorz Gajewski. - 

Tym razem w ramach rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" złożyliśmy dwa wnioski. Obydwa przeszły pozytywną weryfikację i otrzymały łącznie 128 tys. zł dofinansowania z budżetu państwa. Do kwoty tej z własnego budżetu dołożymy 32 tys. zł.

Dyrektor SP nr 1, Anna Przygoda wyjaśnia, że ze szkolnej stołówki korzysta około 180 uczniów, w zależności od miesiąca ta liczba się zmniejsza lub zwiększa. Pieniądze na doposażenie były więc niezbędne. - Posiłki przygotowujemy zgodnie z harmonogramem przygotowywanym przez dietetyka – mówi. - Mamy oddzielne pomieszczenia do przygotowywania posiłków, gdzie wydzielone są określone strefy. Chcemy wymienić urządzenia do przygotowywania obiadów, zakupimy nowy sprzęt, między innymi zamrażarkę, lodówkę, patelnią elektryczna, zamierzamy doposażyć stołówkę w nowe sztućce i talerze.

W SP nr 2 z posiłków korzysta około 130 osób. - W ramach programu planowany jest zakup i instalacja wielofunkcyjnego pieca konwekcyjnego z parą, kuchni elektrycznej, zmywarki – wylicza dyrektor Joanna Bińczak. - Stołówka szkolna wyposażona zostanie w profesjonalne urządzenia do obróbki warzyw i owoców, obieraczki, szatkownice, urządzenia do przygotowywania potraw, patelnię elektryczną, naleśnikarnie, blendery, maszynki do mięsa, akcesoria kuchenne, przewidziany jest zakup mebli stołówkowych.  To wszystko zapewni prawidłowe funkcjonowanie pomieszczeń.