Spektakl Teatru Bonum Civitatis z Lublina

Ze złem się nie dyskutuje

Teatr Bonum Civitatis z Lublina wystawił na scenie Opatowskiego Ośrodka Kultury sztukę „Pierwiastek z minus jeden”. Jej reżyserem jest ojciec Sebastian Feret, który jeszcze do niedawna pracował w naszym Klasztorze i Kościele Ojców Bernardynów.

- Piękne wydarzenie w Opatowie – mówi burmistrz Grzegorz Gajewski. - Tym razem zawitał do nas amatorski Teatr Bonum Civitatis z Lublina ze sztuką "Pierwiastek z minus jeden". W roli reżysera znakomicie, jak zawsze zresztą, wypadł znany i bardzo lubiany w Opatowie, do niedawna jeszcze "nasz" Bernardyn, ojciec Sebastian Feret. Wielkie gratulacje dla aktorów oraz podziękowania za wybór Opatowa na miejsce przedstawienia.

„Pierwiastek z minus jeden” to sztuka kameralna, występuje w niej pięciu aktorów. Wiele scen jest podszytych żartem, humorem. Sztuka powstała w 1966 r. Jej autorem jest  Marian Hemar, lwowianin. Sztuka jest rozwinięciem pytań nurtujących Hemara: czym jest moralność, gdzie są jej granice, czy w człowieku jest więcej dobra czy zła?

Ojciec Sebastian opowiada, że gdy kilka lat temu otrzymał scenariusz tej sztuki, to się nim zachwycił. Nie udało mu się go zrealizować od razu. Przed rokiem jednak zaczął pracować nad sztuką i ćwiczyć z grupą osób. Doszedł do wniosku, że jest w stanie ją wystawić. W Opatowie odbyła się jej premiera. Niebawem teatr będzie prezentował sztukę w Warszawie, potem w Kielcach, Rzeszowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Radomiu. 

- W codziennym życiu dokonujemy różnych wyborów – mówi reżyser o sztuce. - Często człowiek zastanawia się, co jest dla niego korzystne. Przesłanie sztuki jest takie, że ze złem się nie dyskutuje. Jeśli opowiadamy się za Dobrem, to idziemy po prostu za Dobrem. Jeśli wchodzimy w konszachty ze złem, to Dobro traci swój smak.

Teatr współpracuje obecnie z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie, gdzie realizuje projekt „Warto być Polakiem” . Otrzymał wsparcie finansowe na dojazdy. Promuje w ten sposób województwo lubelskie. W Opatowie teatr został objęty patronatem przez burmistrza Grzegorza Gajewskiego.

Teatr Bonum Civitatis istnieje od 2011 r., powstał  w Lublinie. Zmieniał miejsce lokalizacji wraz z pracą pomysłodawcy. Był to Opatów, Kalwaria Zebrzydowska. Obecnie związany jest z klasztorem ojców bernardynów w Lublinie. Teatr wystawił w przeszłości między innymi musical o św. Franciszku wspólnie młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Opatowie. Sporym zainteresowaniem cieszył się też spektakl „Mały Książę”.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04